Kutatás-fejlesztés

PAPRIKA NEMESÍTÉS

Az étkezési paprika nemesítés mindig kiemelt hangsúllyal szerepelt a ZKI életében. Számunkra fontos célkitűzés, hogy a fogyasztó ízletes paprikával találkozzon a boltok polcain. Ennek érdekében a legújabb nemzetközi és hazai trendeket folyamatosan szem előtt tartva tevékenykedünk. Nemesítésünk elsősorban a nemzetközileg meghatározó paprikafajta szegmenseit, illetve termelői régióit célozza meg. 

Hibridjeinkben törekszünk a teljesítmény és hozam maximalizálására. Fontos számunkra, hogy a termelők a lehető legkevesebb vegyszer felhasználásával -fenntartható módon-, rezisztens hibridekkel tudjanak a piacon megjelenni.

Nagy hangsúlyt fektetünk a vírus és baktérium ellenálló hibridek előállítására. Tevékenységünk során nem csak a frisspiac, hanem a feldolgozóipar igényeit is alapul vesszük. Számunkra egyszerre öröm és cél a hibridjeinkre alapozó termelő, kereskedő és feldolgozó elégedettsége.

A főbb fajtatípusok, melyek nemesítési programjainkban szerepelnek: cecei-, blocky-, kápia-, hegyes erős-, paradicsomalakú paprika és az almapaprika. Az étkezési paprika mellett fontos elhivatottságunk  a kiváló minőségű fűszerpaprika nemesítés is. Fajtáink kitűnő beltartalmi értékekkel és magas hozammal rendelkeznek, melyek mind őrleménykészítésre, illetve egyéb ipari felhasználásra alkalmasak.

UBORKA NEMESÍTÉS

A ZKI uborkanemesítési tevékenysége ma már kizárólag csak a partenokarp (megporzás nélküli) termésképzésű fajták előállítására szorítkozik. Továbbra is a konzervuborka fajták – ezen belül is elsősorban a szemölcsös konzervuborkák – állnak a nemesítés középpontjában. Az utóbbi néhány évben elindítottuk a beth-alpha („minikígyó”) típusú fajták nemesítését is, hogy a vetőmag piacainkat szélesítsük. Ezt a fajtatípust ugyanis az egész Mediterrániumban, valamint a közel- és közép-keleti régiókban nagy területeken termesztik.   

A nemesítés során a hangsúlyt továbbra is a fajtáink koraiságára, a termés magas minőségére és a termőképességre helyezzük. Emellett, a ZKI több évtizedes hagyományainak megfelelően, nagy gondot fordítunk arra, hogy minél több fajtánk rendelkezzen genetikailag meghatározott betegség-ellenállósággal a vírusos, baktériumos és gombás betegségekkel szemben, különös tekintettel az uborkaperonoszpórára és a lisztharmatra.

Új nemesítési irányunk még az abiotikus stresszeknek ellenálló fajták nemesítése. Ezek között az első helyen a talajok magasabb sótartalmát károsodás nélkül elviselő fajták előállítása áll.

GÖRÖGDINNYE NEMESÍTÉS

A ZKI görögdinnye nemesítése a 2000-es évek évek elején új lendületet kapott. Az eltelt időszak alatt számos olyan kibocsájtást eredményezett, melyek nagy termelői és fogyasztói elégedettségre találtak. Ennek oka valamennyi fajtánkra jellemző a dekoratív külső héjszín, a kimagaslóan jó minőségű hússzín, konzisztencia, íz, cukor és aromaanyag. A nemesítési tevékenységünk fő irányvonala a korai, jó terméskötő- és nagy termőképességű, kiváló minőségű és ízű fajták előállítása. Preferált típusunk a csíkos héjú, a Fusarium különböző rasszaival szemben ellenálló diploid (magvas) és triploid (magszegény) hibrid. 

Az utóbbi években különösen nagy figyelmet fordítunk a stressztűrésre, vagyis arra, hogy fajtáink eltérő időjárási és termesztéstechnológiai körülmények között is képesek legyenek jó minőségben sokat teremni.

BORSÓ NEMESÍTÉS

 A zöldborsó nemesítésünk 1951 óta az Intézet Újmajori Telephelyén folyik. Alapvető fontosságúnak tartjuk az átlagosnál sokkal jobb stressztűréssel rendelkező fajták kibocsátását, ebben segítségünkre van a tesztelési környezetünk. Programjainkban változatos szemméretű és az érésidő teljes palettáját lefedő fajták szerepelnek. Sötétzöld szemszínű, velő típusú fajtákra összpontosítunk. 

Rezisztencianemesítésünk több lábon áll, lisztharmattal, peronoszpórával, fuzáriummal szemben ellenálló fajták mellett vírusrezisztens fajták előállításán is dolgozunk. 

Főbb célkitűzésünk a stabilan nagy termőképességű, nemzetközi szinten is versenyképes, kitűnő stressztűrő globális fajták előállítása.

NÖVÉNYKÓRTANI CSOPORT

BAKTERIOLÓGIA ÉS MIKOLÓGIA

A bakteriológiai és mikológiai részleg munkája a rezisztencianemesítési feladatok megoldását segíti.

A nemesítői növényállományok mesterséges fertőzéséhez szükséges kórokozókat mindig az adott növényfaj legfontosabb termőtájain és nemzetközi génbakokból szerezzük be. Az így gyűjtött kórokozó-izolátumok felhasználásával biztosítjuk fajtáink kiváló ellenállóságát az adott betegséggel szemben.

Fontos feladataink közé tartozik a rezisztenciaforrások felkutatása, ami nélkülözhetetlen a növénykórokozó baktériumokkal és gombákkal szemben örökletesen ellenálló (rezisztens) fajták előállításához. Minden új rezisztenciaforrás esetén kidolgozásra kerül az adott gazdanövény-patogén kapcsolatnak megfelelő mesterséges fertőzési- és kórtünet értékelési módszer.

Tevékenységünket a ZKI Zrt. növénykórtani laboratóriumában és különböző termesztőberendezéseiben végezzük mikrobiológiai laboratóriumi és kórtani módszerek alkalmazásával.

A növénykórokozó baktériumok közül a Xanthomonas campestris pv. vesicatoria (paprika xanthomonászos betegsége) és a Pseudomonas syringae pv. lachrymans (uborka pszeudomonászos betegsége) patogénekkel foglalkozunk elsősorban. A gombakórokozók esetében a Pseudoperonospora cubensis (uborka peronoszpóra), a Sphaerotheca fuliginea (uborka lisztharmat), a Cladosporium cucumerinum (uborka mézgás varasodása), valamint a Fusarium oxysporum f. sp. niveum (görögdinnye fuzáriumos hervadása) és a Colletotrichum orbiculare (görögdinnye kolletotrichumos betegsége) patogénekkel szembeni ellenállóság előállításában, illetve a már előállított fajták betegség-ellenállósági szintjének megőrzésében veszünk részt.

VIROLÓGIA

Az elmúlt évek rovarírtó szer kivonásai, és az ennek köszönhető egyre nehezebb növényvédelem új kihívás elé állítja a rezisztencia nemesítést. A vektornak számító rovarok ellen sok esetben nem lehetséges a kémiai védekezés. A hatékony megelőzés két alappillére napjainkban leszűkült a vírusmentes vetőmag forgalmazásra és a megfelelő rezisztenciával rendelkező fajták alkalmazására.

Társaságunk virológiai részlege integrált része a rezisztencia nemesítésnek. Folyamatosan figyeli, vizsgálja a betegségeket okozó vírusok természetét és tulajdonságait, megértve ezzel a működésüket. A vírusrezisztencia megállapításának szerves része a vírusokkal történő mesterséges fertőzés, melynek során figyelemmel kísérhető a fajtajelöltek ellenállósága a kijelölt vírussal szemben.

ELISA LABOR

ELISA laboratóriumunk a minőségi és biztonságos vetőmag termelést, előállítást és értékesítést hivatott szolgálni. Laboratóriumunk feltérképezi és kiszűri az adott zöldségfajra specifikusan jellemző széleskörűen elterjedt vírusokat. 

Nemesítésünk támogatása és biztonságos árualapunk előállítása mellett ELISA laboratóriumunk külső szolgáltatás formájában vállal partnereinknek vizsgálatokat az igényeknek megfelelő vírusokkal szemben.

© Minden jog fenntartva – ZKI Zöldségtermesztési Kutató Intézet Zrt.        Weboldal: Somos Media